Ever wonder how price and quantity can change when purchasing allergy friendly options?
Here are some examples:
Whole Grain vs. Gluten Free
You will notice on average gluten free bread costs roughly $2.61 more than whole grain bread and you purchase about 7 ounces less due to the packaging.
Milk vs. Lactose Free vs. Dairy Free
You will notice on average lactose free and non-dairy milks cost roughly $1.35 more than regular 2% milk and you purchase about 71 ounces less due to the packaging.
Egg vs. Egg Replacer
You will notice on average egg replacer costs roughly $3.63 more and you purchase about 11 ounces less due to the packaging.
Yogurt vs. Non-dairy yogurt
You will notice on average non-dairy yogurts costs 38 cents more and you purchase 0.7 ounces less. As you can see with yogurt there isn’t too much of a difference with cost and amounts.
Peanut Butter vs. Nut Butter
You will notice on average nut butters cost more for less amount received.